Jak zezłomować samochód?

W sytuacji, w której nasz samochód permanentnie odmawia posłuszeństwa, a jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia najlepszym rozwiązaniem dla właściciela jest oddanie pojazdu na złom. Często pojawiającym się pytaniem wśród zainteresowanych jest to, czy najpierw należy udać się na auto złom czy też do stosownego urzędu, by dokonać wyrejestrowania.

Pierwszym krokiem jest oczywiście złomowanie auta, a tym samym należy znaleźć odpowiednią stację demontażu i tam dostarczyć samochód. Niektóre z tego rodzaju punktów oferują samodzielne odebranie auta, inne wymagają, by to właściciel zajął się transportem. Co istotne, złomowanie samochodów opiera się na określonych zasadach. Zazwyczaj, za kompletny samochód auto złom jest w stanie zapłacić właścicielowi kwotę ustaloną podczas indywidualnej wyceny, natomiast w przypadku, gdy złomowany pojazd ma braki to właściciel pokrywa koszty brakujących kilogramów.

Złomowanie aut wymaga odpowiedniej dokumentacji, takiej jak: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, dowód zakupu lub faktura. Jeśli właściciel nie posiada dowodu rejestracyjnego, jest zobowiązany okazać dokument, który będzie poświadczał dane pojazdu. W przypadku samochodów zarejestrowanych na firmę koniecznie trzeba dołączyć wpis do działalności gospodarczej, a także upoważnienie wystawione przez podmiot gospodarczy dla osoby wyrejestrowującej pojazd. Złomowanie samochodów kończy się wydaniem zaświadczenia o kasacji, unieważnienia dowodu i tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu. Nie można zapomnieć o tych formalnościach, pominięcie drobnego szczegółu może prowadzić do kłopotów, których przecież chcemy uniknąć. Jeżeli nie jesteśmy fachowcami w tym temacie i nie wiele na ten temat wiemy, możemy poprosić o pomoc znanego mechanika, który nam pomoże i doradzi w kwestii oddania samochodu na złom.

Po tym procesie można przystąpić do wyrejestrowania pojazdu. W tym celu, w ciągu 30 dni dostarczamy do urzędu komunikacji

  • zaświadczenie o przyjęciu do kasacji;
  • tablice rejestracyjne.
  • pamiętamy także o wycofaniu nadpłaty składki OC

Dodaj komentarz